Mobilya Trend

Art Deko | Mobilya Ve Dekorasyonda Yeni Trend

13.03.2020
315
Art Deko | Mobilya Ve Dekorasyonda Yeni Trend

Art deko (art deco) son zamanlarda özellikle dekorasyon ve mobilya alanlarında sıkça duyduğumuz bir terim haline geldi. Bir çok mobilya mağazası ve dekoratif ürün satışı yapan mağaza konsept olarak bu stili benimsedi. Peki dekorasyonda art deko ne demek? Ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır? Hangi mobilyalar art deko özelliklerini taşır? Bu soruların cevaplarını hep birlikte görelim.

Art Deko nedir?

1900’lü yılların başında modanın ve ihtişamın o zamanki başkentleri arasında yer alan Paris’te ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. Ve kısa zamanda tüm dünyada kabul görmüştür. Bu stil mimaride geçmiş dönem Aztek ve Mısır uygarlıklarının sanat üslubundan etkilenerek biçimlenmiştir. Özellikle iki uygarlık mimarisinde var olan pramit şeklindeki yapılar art deko karakterinin hareket noktasını oluşturur. Sanat akımı olarak bir çok alanı etkilemiştir. Bu alanlardan bazıları; moda, dekorasyon, mobilya, mimari ve sinemadır. 1. Dünya Savaşı sonrasında ilk örnekleri verilen sanat akımı 2. Dünya Savaşının ortaya çıkardığı ekonomik buhran ile kesintiye uğradı fakat dünya çapında hareketlenen ekonomik hayat ve tüketim toplumuna geçiş ile birlikte kaybetmiş olduğu popülerliğe yeniden kavuştu.

art deko nedir?
art deko koltuk takımı örneği

Art Deko Özellikleri Nelerdir?

Geometrik desenlerin her alanda göze çarptığı dekorasyon stilinde egzotik unsurlar sıkça kullanılır. Genel görünüm olarak ise karışıklığa hiç bir noktada mahal verilmez her alanda simetri söz konusudur. Duygusal olarak ise romantik unsurlar içermez.

art deko özellikleri nelerdir?
art deko özellikleri nedir?

Kullanılan malzemeler nelerdir?

Art deko stilinde karakteristik olarak kullanılan malzemeler daha çok doğallıktan ziyade insan yapımı ürünlerdir. Bu ürünlerden en çok göze çarpanlar ise; paslanmaz çelik, kristalize aynalar, krom, cam, lake boya ürünler, zebra desenli kumaşlar gibi egzotik unsurların yanında abaonoz, gümüş ya da mermer gibi maddi olarak değerli malzemeler tercih edilir.

at deko yemek odası örneği
art deko yemek odası

Art Deco Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Sizlerde gösterişli ve ışıltılı bir yaşam alanı arzu ediyorsanız art deco stili sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ne var ki günümüzde artık her şey erişilebilir olduğundan ekonomik olarak bu stilde herkes için ulaşılabilir durumda. Şimdi yaşam alanlarınıza yapacağınız küçük dokunuşlarla art deco dekorasyon nasıl yapılır bunu inceleyelim.

art deco yatak odası
art deco yatak odası

1. Renkler Nasıl Olmalı?

  • Koltuklarda,kırlentlerde, duvarlarda kullanacağınız renkler yüksek kontrastlı parlak renkler olmalıdır. Mesela güneş sarısı, kırmızı, mavi, yeşil ve pembe gibi renkler görsel olarak doyurucu olabilir. Yine koltuk, yemek masası, sandalye,sehpa, şifonyer, dresuar gibi ürünlerin ayak kısımlarında metal ayak ve gümüş, altın ya da siyah renk tercihleri tamamlayıcı olabilir.
  • Eğer renklerde bu kadar iddialı tonlar tercih etmek istemiyorsanız günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılan bej ve krem tonlarını da tercih edebilirsiniz. Özellikle lake boya mobilyalar ya da ahşap detaylara sahip mobilyalarla çok güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.
art deko yatak odası örneği
art deco yatak odası örneği

2. Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle mobilya seçimi art deco dekorasyon açısından çok önemli bir konudur. Lake boya ya da parlak yüzeylere sahip mobilyalar ile krom ve aynalı parçalar da çok iyi seçenekler olabilir.
  • Art deko mobilyalar genellikle büyük ölçülere sahiptirler. Gösterişli yemek masaları, konsollar, heybetli vitrinler bu stilin en iyi örnekleri arasındadır.

3. Kırlent ve Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Art deco olarak tasarlayacağınız yaşam alanınızda çiçekli yada oval desenler kullanmayınız. Bunların yerine sadece renk ve geometrik desenler tercih edebilirsiniz.
  • Bunların dışında kırlentler için kalın desenli siyah beyaz çizgili desenler de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

4. Zemin Nasıl Olmalı?

  • Cilalı ve parlak zeminler karakteristik özelliğidir. Ayrıca siyah beyaz zıt renkli fayanslarda sıkça kullanılır.
  • Zeminde kullanılan halılar ya da döşemeler için yine geometrik desenler kullanılabilir.

5. Art Deko Aydınlatma Nasıl Olmalı?

  • Krom kaplı avizelerin kullanımına kristalize cam eşlik etmektedir bu ikisinin birleştiği nokta ise gösterişli olmalarıdır.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.