Mobilya Trend

Bej Rengi ve Bej Tonları ile Dekorasyon Fikirleri

23.02.2020
370
Bej Rengi ve Bej Tonları ile Dekorasyon Fikirleri

Bej rengi, günlük yaşantımızda sıkça gözümüze çarpan bir renktir. Bu durum birçoğumuzda, bej renginin sıradan bir renk olduğu, dekoratif anlamda çok kullanılmaması gerektiği gibi düşüncelerin oluşmasına neden olabilir. Halbuki bej tonları kullanılarak dekore edilmiş bir yaşam alanı, diğer baskın renklerin ortaya çıkaracağı boğuculuktan ve sıkıcılıktan uzak olabilir.

Yaşam Alanlarında Bej Tonları Kullanımı

Bej, kahverenginin en açık tonlarından biri olarak kabul edilir. Güneş ışığının canlılığını, çöl kumlarının ışıltısını yansıtan sıcak renklerden biridir.( Diğer bej tonları için bknz.) Doğada geniş yer kaplayan bir fon rengidir. Bu bakımdan özellikle oturma odalarında bej renginin kullanılması yerinde olacaktır. Özellikle metrekare olarak küçük sayılan oturma odalarının duvarlarında kullanıldığında genişlik etkisi ortaya çıkaracaktır.

bej-rengi-oturma-odasi

Küçük oturma odası bej rengi

Bej ile renklendirilmiş duvarlara sahip bir oturma odasında kullanacağınız her dekoratif obje, bu renk ile harika bir uyum yakalayacaktır. Çünkü daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bej çok iyi bir fon rengidir. Dinlendirici ve sakinleştirici özelliği ile sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Eğer bej rengi koltuk almayı düşünüyorsanız duvarlarınız ile aynı tonda olmamasına dikkat ediniz aksi takdirde koltuklarınız, oturma odanızda çok silik kalabilir. 

mavi-ve-bej-rengi

bej rengi ve mavi koltuk uyumu

Bej tonları ile oturma odalarında kullanılan uyumlu renkleri ise doğada gözlemleyebiliriz. Bej renginin hakim olduğu bir oturma odası ya da salonda kullanılacak mobilyalarda ahşap tonlarının tercih edilmesi yerinde olacaktır. Bej tonları ve ahşap tonları doğallık yönünden birbirlerini tamamlayıcı ve destekleyici konumda olacaklardır.

bej-ile-uyumlu-mobilya

Bej tonları ile uyumlu mobilya

Yatak Odası Bej Rengi Dekorasyon

Söz konusu dekorasyon olduğunda yatak odaları genellikle en sona bırakılarak ihmal edilir. Oysa düşündüğümüzde hayatımızın yarısını yatak odamızda geçiriyoruz. Günün yorgunluğunu atıp, ertesi güne dinç bir şekilde uyanmak istiyorsak yatak odalarımıza da tıpkı salonlarımız ya da oturma odalarımıza gösterdiğimiz ilgiyi göstermeliyiz. 

Bej tonları, nötr renk sınıfında olduğu için pek çok rengi bej ile harmanlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse bej ile yeşil rengi harmanlayarak yeşilin iyileştirici etkisini yatak odanıza hakim kılabilirsiniz. Böylece, sabahları çok daha dinlenmiş olarak uyandığınızı fark edersiniz.

bej-rengi-dekorasyon

Bej tonları ve yeşil dekorasyon

Bej rengi ile yeşil dışında uyum gösterecek; yatıştırıcı etkisi ile mavi tonlarını ya da tamamlayıcı olarak kahverengi tonlarını da kullanabilirsiniz.

bej-rengi-yatak-odasi

Bej tonları ve kahverengi uyumu

Bej Tonları ile Mutfak Dekorasyonu

Birçok yaşam alanında olduğu gibi mutfaklarımızda da bej, sıkça kullanılır. Bej tonlarının mutfaklarımızda bize sağladığı avantajlardan şöyle bahsedebiliriz.

bej tonları mutfak dekorasyonu

Bej ve gri mutfak dekorasyonu

  • Bej tonları, eğer mutfak alanımız küçükse, olduğundan daha geniş bir alan yaratır.
  • Özellikle duvarlarda oluşabilecek leke ve su buharı gibi olumsuz durumları göstermemesi açısından ve temizliğinin kolay olması bu rengin özelliğidir.
  • Işığı yansıtma özelliğinden dolayı daha aydınlık ve ferah bir izlenim yaratır.
  • Mutfağınızda uzun saatler sıkılmadan en lezzetli yemekleri yapabilirsiniz.
bej rengi mtfak dekorasyonu

Bej tonları ile mutfak dekorasyonu

Bej Rengi ile Banyo Dekorasyonu

Bej, banyolarda kullanıldığında rahatlatıcı etkisiyle günün yorgunluğunu atmanızda size yardımcı olabilir. Yine banyonuzdaki su lekeleri gibi can sıkıcı problemlerin daha az gözünüze çarpmasına yardımcı olacaktır. 

banyoda bej rengi ve kahverengi kullanımı

Banyoda kahverengi ve bej kullanımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.