Mobilya Trend

Chester Koltuk Takımları: En Güzel Chester Koltuk Modelleri

10.02.2020
643
Chester Koltuk Takımları: En Güzel Chester Koltuk Modelleri

Chester koltuk takımları ülkemizde en çok beğenilen ve tercih edilen koltuk takımları arasında yer alır. Aslına bakarsanız sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde bu durum aynıdır. Hal böyle olunca, aklımıza şu soru gelebilir; bir koltuk takımı modeli nasıl olur da farklı farklı kültürlerde bu kadar popüler olabilir? Muhtemeldir ki, bu sorunun cevabı chesterfield koltuk takımı tarihi serüveninde saklı.

orjinal-chester-koltuk

Chester koltuk takımı tarihi

Chester koltuk takımı ve tarihi serüveni

İlk chester koltuk modeli ortaya çıkması ile ilgili resmi bir tarih ya da bir belge bulunmamakla birlikte yaygın bir söylentiye göre Chesterfield soylusu Lord Philip Stanhope (1694-1773) tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kısa zaman içerisinde beğeni toplayan model ülke içerisinde hızla moda haline geldi. Fakat 19. yüzyıl ortalarına kadar  yapılmış olan chester koltuk takımları ile günümüz chester koltuklarının benzer bir özelliği bulunmuyordu. İlk ortaya çıkan chester koltuklar kabaca at kılı ile doldurulmuş, çok sert deri ile kaplanmış, çok rahat olmayan bir yapıya sahiplerdi. Günümüz konforuna ve çizgisine yakın chester koltuk takımları bu tarihten sonra ortaya çıktı. İngiltere Krallığı’nın sınırları genişledikçe chesterfield koltuk modası dünya üzerinde hızla yayıldı.

chesterfield-koltuk

Chesterfield Koltuk Takımı

Günümüzde ise birbirinden farklı birçok modeliyle chester koltuk takımları, evlerimize şıklık katmaya devam ediyor. Bugün mobilya mağazalarına şöyle bir göz attığımızda koltuk modelleri büyük bir çoğunlukla chester koltuklardan oluşmaktadır. Peki karşımıza çıkan her işlemeli koltuk chester midir? Chester koltuk modelleri nasıl ayırt edilir, chester koltuk modelleri ayırt edici özellikleri nelerdir?

chester-koltuk-ozellikleri

Chester koltuk özellikleri nelerdir?

Chester koltuk takımları özelikleri nelerdir?

Aslında chester koltuklar bir çok karakteristik özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden en belirgin olanı kolçakların ve koltuğun sırt kısmının yüksek olmasıdır. Bir diğer ayırt edici özellik ise kolçaklarda ve sırt kısımda devam eden derin düğme işçiliğidir. Bu düğme işçilikleri baklava dilimi görünümünde muntazam bir şekilde birbirleri ile birleştirilir. Genel itibariyle oturumlarda rahatlık rahatlık ön plandadır. Yumuşak oturumlar daha çok tercih edilir. Özellikle, top ahşap ayak karakteristik olarak kullanılır fakat farklı dekorasyon ve tasarım akımları ile harmanlanarak metal ayak ya da retro ayak da chester koltuklarda sıkça kullanılır.

chester-koltuk

Metal ayaklı chester koltuk takımı

Chester koltuklar hangi dekorasyon stilleri ile uyumludur?

Endüstriyel dekorasyon ve chester koltuk takımları:

Metalin, tuğlanın, betonun yoğun bir şekilde kullanıldığı, doğallığın ve bitmemişlik hissiyatının yansıtılmaya çalışıldığı endüstriyel dekorasyon stilinin en iyi tamamlayıcıları arasında rahat oturuma sahip döşemesinde deri kullanılmış chester koltuklar önemli bir yere sahiptir. Bu dekorasyon stiline en uygun daire tipi ise loft dairelerdir.

deri-chester-koltuk

Deri chester koltuk takımı ve endüstriyel tasarım.

Rustik dekorasyon stili ve chester koltuklar:

Bu dekorasyon stilinde özellikle olabildiğince az işlenmiş ahşap tasarımlar ön plana çıkar. Masif ahşap mobilyalar, ahşap tavan ve zeminler, taş duvarlar ile yine doğal keten ve pamuklu dokuma kumaşlar dekorasyonda sıklıkla kullanılır. Bunların yanında sadeliği ve konforuyla chesterfield koltuk takımları sıklıkla kullanılır.

chesterfield-koltuk

Rustik dekorasyon ve chesterfield koltuk takımı

Chester koltuk takımlarında hangi kumaşlar ve renkler kullanılır?

Chester koltuk modeli özünü en iyi deri kumaş ile yansıtır. Günümüzde deri chester koltuk modelleri özellikle ofislerde, kafelerde, lobilerde sıkça kullanılır. Fakat deri kumaşın kullanım zorluğu, sıcak mevsimlerde ortaya çıkan terletme problemleri ve renk skalalarındaki sınırlı seçenekleri sebebiyle deri chester koltuk takımlarının kullanım alanlarını bir hayli sınırlar. Bu sebeplerden ötürü günümüzde deri görünümlü nubuk kumaşlar chester koltuklarda hızla deri kumaşların yerini almaktadır.

deri-gorunumlu-nubuk-kumas-chester-koltuk-takimi

Deri görünümlü nubuk kumaş chester koltuk takımı

Deri görünümlü nubuk kumaşın yanında diğer nubuk kumaşlarda kullanılmaktadır. Fakat görüntü itibariyle daha klasik chester koltuk modellerinde nubuk kumaş yerine geniş renk yelpazesiyle sınırsız renk seçeneği sunan ipek kadife kumaşlarda hızla yaygınlaşmaktadır.

ipek-kadife-chester

İpek kadife kumaş chester koltuk modeli

Renk kombinasyonu olarak chester koltuk takımlarında trend iki farklı renk kullanımı yönünde. Özellikle bir kaç yıldır chester koltuk modellerine yeşil renk ve tonları hakimdi fakat günümüzde daha çok gri chester koltuk modellerini yoğun olarak görmekteyiz.

Yazımızın içeriğinde kullandığımız chester koltuk görselleri hem verdiğimiz bilgileri örneklemekle beraber hem de günümüzde en çok tercih edilen trend chester koltuk takımları olarak ön plana çıkmaktadırlar. Bu örneklerin yanında metal ayaklı chester koltuk modelleri de en çok aranan koltuk takımları arasında yer almaktadır. Yazımızı en çok tercih edilen metal ayaklı chester koltuk modelleri ile sonlandırıyoruz.

Sizlerde chester koltuk modelleriyle ilgili her türlü sorularınızı yorumlar kısmından bizlere yöneltebilir ya da görüşlerinizi bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

en-yeni-chester-koltuk-modelleri

En yeni chester koltuk modelleri

trend-chester-koltuk

En çok tercih edilen chester koltuk takımları

modern-chester-koltuk

Modern chester koltuk

gri-chester-koltuk

Gri renkli chester

en-cok-tercih-edilen-chester

En çok tercih edilen chester koltuklar

chester-koltuk

Klasik chester koltuk modeli

Gri renk chester koltuk

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.